PKF – Prague Philharmonia

PKF – Prague Philharmonia je považována za jeden z největších kulturních fenoménů novodobé historie České republiky po roce 1989. Vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946–2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–2016 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume.
V posledních dvou sezonách absolvovala PKF – Prague Philharmonia turné a koncerty v USA, Číně, Německu, Francii, Maďarsku, Švýcarsku a Ománu. V jubilejní 25. sezoně 2018–2019 se představí posluchačům ve Španělsku, Francii (Festival international de musique de Besançon Franche-Comté), Rakousku, Švýcarsku, Ománu a čekají ji dvě turné v Německu, první s Jonasem Kaufmannem, druhé s Gáborem Boldoczkim a Soyoung Yoon.
Za dobu své existence vystoupila PKF – Prague Philharmonia s celou plejádou světoznámých dirigentů a sólistů: Christopherem Hogwoodem, Michelem Swierczewskim, Liborem Peškem, Shlomo Mintzem, Julianem Rachlinem, Robertem McDuffiem, Marthou Argerich, Jefimem Bronfmanem, Andrásem Schiffem, Emmanuelem Pahudem, Gautierem Capuçonem, Danielem Müllerem-Schottem, Sarah Chang, Isabelle Faust, Gáborem Boldoczkim, Lucianem Pavarottim, Dianou Damrau, Annou Netrebko, Angelou Gheorghiu, Plácidem Domingem, Elinou Garančou, Juanem Diegem Flórezem, Thomasem Hampsonem, Magdalenou Koženou a řadou dalších. Je pravidelně zvána na mezinárodní hudební festivaly a vystupuje v předních světových sálech (BBC Proms, Dresdner Musikfestspiele, MITO Settembre Musica, Pražské jaro, Festspielhaus Baden Baden, Elbphilharmonie Hamburk, Gasteig Mnichov, Královská opera Muscat v Ománu ad.). Natočila přes 90 kompaktních disků pro přední domácí i světová hudební vydavatelství: Deutsche Grammophon, Warner Classics, Decca, Supraphon, EMI, Sony Classical nebo Harmonia Mundi. Za své nahrávky má na svém kontě řadu ocenění: Zlatou desku RAC Kanada 2000, Cenu Harmonie 2001, Diapason d´Or 2007. V roce 2016 získala za CD Héroïque s Bryanem Hymelem nominaci na „International Opera Awards“ a v roce 2017 za CD Bohemian Rhapsody s Gáborem Boldoczkim nominaci na „International Classical Music Award (ICMA)“. Na přelomu srpna a září 2018 nahrála nový snímek pro vydavatelství Deutsche Grammophon a u společnosti Warner Classics vyšla její profilová nahrávka s šéfdirigentem Emmanuelem Villaumem a klavíristou Andrew von Oeyenem s díly Ravela, Debussyho a Bizeta.
Od roku 1994 až do roku 2005 stál v čele PKF – Prague Philharmonia český dirigent a zakladatel orchestru Jiří Bělohlávek (1946–2017), který se stal následně jejím čestným hudebním ředitelem. Druhým šéfdirigentem PKF byl v letech 2005–2008 švýcarský dirigent a flétnista Kaspar Zehnder. V letech 2008–2015 vedl těleso vynikající mladý český dirigent Jakub Hrůša.
Orchestr má ve svém „rodném listě“ vepsánu svěžest, energičnost a perfekcionismus, stejně jako lásku k hudbě, jež vkládá do každého koncertu. Je ceněn pro svůj charakteristický zvuk, za nímž stojí mimo jiné jeho stěžejní repertoárová oblast, kterou je od počátku hudba vídeňského klasicismu: skladby Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Ludwiga van Beethovena. Z českých autorů se orchestr našel zejména v tvorbě Bohuslava Martinů.

Více informací najdete na: www.pkf.cz


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1225 Koncertů