Roland Kluttig

Po premiéře nové inscenace opery Richarda Strausse Salome ve Stuttgartské opeře v sezoně 2015/16 pod taktovkou Rolanda Kluttiga přišel německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung s tímto tvrzením: „Tak přesvědčivý výkon máme příležitost slyšet jen zřídka,“ a nedlouho poté Stuttgarter Nachrichten napsal: „Pestrobarevné zvuky vycházející z orchestřiště, které vynikají jasností navzdory své intenzitě, jsou fantastické“. V předloňské sezoně (2016/17) se Roland Kluttig vrátil do Stuttgartské opery, aby zde dirigoval Mozartovu operu Cosi fan tutte, aby zde ve 2017/18 opět hostoval v opeře Kouzelná flétna.
V sezoně 2017/18 se Roland objevil na scéně s MDR Sinfonieorchester, Orchester Philharmonique du Luxembourg, Zürcher Kammerorchester, Münchner Symphoniker, Norddeutsche Philharmonie Rostock a Opéra National du Rhin ve Štrasburku s projektem Kurt Weill/Arnold Schönberg v nastudování Davida Pountneyho.
Kluttig je oblíbeným hostem na operních i koncertních scénách a je znám svým širokým repertoárem sahajícím od staré hudby přes klasické a romantické skladby až po soudobá díla. Pravidelně je zván ke spolupráci na koncertních projektech mnoha orchestrů, včetně špičkových německých rozhlasových orchestrů z Frankfurtu, Mnichova a Stuttgartu, Londýnského filharmonického orchestru, Soulské filharmonie, Filharmonického orchestru Lucemburska a Konzerthausorchester Berlin. Operní dirigentská činnost jej přivedla ke spolupráci se švédskou operní společností Norrlandsoperan, u níž dirigoval např. operu Peter Grimes od skladatele Benjamina Brittena nebo operu Wozzeck od Albana Berga a spolupracuje i s operními domy v Lipsku, Frankfurtu, Mannheimu, Nice a Stuttgartu.
Počínaje sezonou 2010/11 se Roland Kluttig stal generálním hudebním ředitelem v německém Landestheater Coburg. Zde se osvědčil v široké škále operních oborů s produkcemi od Handela a Glucka, Mozarta a Verdiho, Janáčka a Debussyho. Kariérním vrcholem v Coburgu byla kombinace dvou verzí opery Lohengrin od Richarda Wagnera a Salvatora Sciarrina, které se dostalo velké pozornosti ze strany domácích médií. V Coburgu také Roland inicioval dva inovativní hudebně-vzdělávácí projekty: „Concertino“ a „Compose“.
V létech 2000–2004 působil tento dirigent, který získal své hudební vzdělání v Drážďanech, jako kapelník a asistent hudebního producenta Stuttgartské opery. V tomto období byl pod jeho taktovkou vůbec poprvé nahrán živý záznam opery Mojžíš a Áron od skladatele Arnolda Schoenberga (Naxos). Kluttig také nahrál koncerty Erwina Schulhoffa pro label Cappriccio s Deutsches Symphonie-Orchester Berlin. Kromě toho Kluttig pořídil pro Neos CD hudební portrét svého oblíbence, mexického skladatele Silvestreho Revueltase; učinil tak ve spolupráci s ansámblem Kammerensemble Neue Musik Berlin (KNM), se kterým byl v 90-tých letech spojován jako jeho hudební ředitel.

Více informací najdete na: www.rolandkluttig.de


Fotogalerie

+2 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů