Slovenský filharmonický sbor

Slovenský filharmonický sbor je prominentním reprezentantem slovenského profesionálního sborového umění. Do hudebního dění vstoupil v roce 1946 jako Smíšený sbor československého rozhlasu. První roky ho vedl jeho zakladatel, dirigent Ladislav Slovák. V roce 1957 byl SFZ začleněn mezi tělesa Slovenské filharmonie. Na postu sbormistrů se vystřídalo několik významných osobností (J. M. Dobrodinský, Š. Klimo, P. Procházka, M. Vach, J. Rozehnal, B. Juhaňáková, J. Chabroň). Od sezóny 2023/2024 vede SFZ sbormistr Jan Rozehnal.

Kultivovanost projevu, zvuková rovnováha hlasových skupin, ale i interpretační pohotovost, spolehlivost a příkladná umělecká disciplína se promítají do suverénních výkonů, které při vzájemné spolupráci ocenili mnozí renomovaní dirigenti jako C. Abbado, S. Baudo, S. Byčkov, J. Conlon, Ch . von Dohnányi, V. Fedosejev, J. Ferencsik, D. Gatti, P. Halffter, R. Chailly, D. Kitajenko, L. Maazel, Z. Mehta, A. Pedrotti, K. Richter, E. Pekka-Salonen, P. .Schreier, V. Talich, E. Villaume, R. Weikert, K. Petrenko a další.

Sbor spolupracoval s prestižními zahraničními orchestry jako Berlínští a Vídeňští filharmonici, Vídeňští symfonici, Izraelská filharmonie či Orchestre de Paris. Jeho bohatá diskografie obsahuje nahrávky pro slovenské i zahraniční televizní a rozhlasové stanice, jakož i pro renomované nahrávací společnosti, ze kterých lze zmínit Opus, Supraphon, Deutsche Grammophon, Hungaroton, Sony, Marco Polo, Naxo, Nuova Era, Decca a mnoho dalších.

SFZ získal mezinárodní ocenění Oper! Awards 2023 v kategorii Nejlepší pěvecký sbor za spolupráci v operní produkci Piková dáma s Berlínskými filharmoniky a K. Petrenkem na Velikonočním festivalu v německém Baden-Badenu a koncertech v Berlínské filharmonii (2022).

V sezóně 2022/2023 se SFZ představil na koncertních pódiích v Německu, Turecku a České republice. V sezóně 2023/2024 ho čeká spolupráce s Filharmonií Olomouc (L. Svárovský) a Filharmonií Brno (D. Russel Davies) v Čechách, jakož i účinkování v nové produkci Le Grand Macabre ve Vídeňské státní opeře (P. Heras-Casado) při příležitosti 100. výročí narození G. Ligetiho. V rámci účinkování na Slovensku se SFZ představí na domácích festivalech v Košicích (R. Jindra) a Piešťanech (Th. Lang).


Fotogalerie

+5 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1285 Koncertů