Štěpánka Pučálková

ŠTĚPÁNKA PUČÁLKOVÁ – mezzosoprán

Česká mezzosopranistka Štěpánka Pučálková je od sezóny 2018/2019 sólistkou a členkou ansámblu Semperovy opery v Drážďanech. Narodila se v Berlíně a v roce 2012 absolvovala magisterské studium u prof. Elisabeth Wilke KS, E. Gramsse a J. Wallniga na Universität Mozarteum Salzburg. Současně byla vyznamenána organizací a nadací Stiftung Mozarteum medailí Lilli Lehman.

V Semperově opeře v aktuální sezóně 2022/2023 účinkovala v tetralogii Prsten Niebelungův pod takotovkou Ch. Thielemanna, kde debutovala v rolích Wellgunde (Zlato Rýna, Soumrak Bohů) a Waltraute (Valkýra) dále jako Messagera (L´Orfeo), Adalgisa (Norma) a Hrabě Orlowski (Netopýr). Na jubilejním 30. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu v Českém Krumlově, se představila na zahajovacím galakoncertě jako host Plácida Dominga.

Účinkovala na významných festivalech jako jsou Mozartwoche Salzburg, Salzburger Festspiele, Osterfestspiele Salzburg, Beijing Music festival, Dvořákova Praha, Mezinárodní hudební festival Český Krumlov aj.

Na 50. jubileiním Velikonočním festivalu v Salzburgu debutovala v roli Siegrune v opeře „Die Walküre“, pod taktovkou Christiana Thielemanna, za doprovodu Staatskapelle Dresden, v režii Very Nemirovy. Jako koprodukce s Beijing music festival byla tato produkce také uvedena na podzim 2017 v Pekingu, kde se Štěpánka opět představila jako Siegrune.

Stala se finalistkou Hans Gabor Belvedere Competiton v roce 2015 a získala také cenu „Nejlepší ženský hlas“ na mezinárodní soutěži Concours International de Belcanto Vincenzo Bellini v Marseille. Na začátku roku 2019 vystoupila pod taktovkou maestra Plácida Dominga na koncertě „Mozartovy narozeniny“ ve Stavovském divadle v Praze. V roce 2018 debutovala v Národním divadle jako Charlotte v opeře „Werther“, za kterou byla oceněna ředitelem Národního divadla cenou pro umělce do 35 let a zároveň byla za tuto roli nominována na cenu Thálie.

V drážďanské Semperoper doposud ztvárnila mnoho stěžejních mezzosopránových rolí, z nichž jmenujme např. roli Adalgisy v Belliniho Normě, Pážete Urbaina v Meyerbeerových „Hugenotech“, Sesta Pompea v opeře „Giulio Caesare“, dále se představila jako Cherubino ve „Figarově svatbě“, Muse/Nicklausse v „Hofmannových povídkách“, jako Rosina v „Lazebníku Sevillském“, anebo jako Olga v „Evženu Oněginovi“. V lednu 2020 debutovala ve vídeňské Volksoper v roli Carmen.

V následující sezóně 2023/2024 jí čeká debut jako Oktavián ve Straussově opeře Růžový kavalír v opeře v Lipsku, v Semperově opeře bude debutovat jako Jeníček v opeře Jeníček a Mařenka, jako Varvara v opeře Káťa Kabanová a jako Ascanio v Berliotzově opeře Benvenuto Cellini. V červenci 2024 jí pak čeká Mahlerova 8. symfonie nazývaná jinak Symfonie tísíců pod takotovkou Ch. Thielemanna za doprovodu Staatskapelle Dresden.


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů