Svatopluk Sem

Barytonista Svatopluk Sem studoval na Konzervatoři České Budějovice pod vedením Dagmar Volfové. Po absolutoriu nastoupil jako sólista opery do stálého angažmá v Jihočeském divadle, kde se uvedl v řadě hlavních rolí.

Pravidelně hostuje téměř na všech operních scénách České republiky, zejména však v Národním divadle v Praze, kde po svém debutu v roli Ďábla (Martinů: Hry o Marii) ztvárnil např. Dona Giovanniho (Mozart: Don Giovanni), Guglielma (Mozart: Cosi fan tutte), Belcoreho (Donizetti: Nápoj lásky), Germonta (Verdi: La traviata), Escamilla (Bizet: Carmen), Sharplesse (Puccini: Madama Butterfly), Klingsora (Wagner: Parsifal), Gérarda (Giordano: Andrea Chénier), Revírníka (Janáček: Příhody lišky Bystroušky) nebo Smetanova Přemysla (Libuše) či Vladislava (Dalibor). V jeho repertoáru nechybí ani postava Valentina (Gounod: Faust a Markétka).

V sezóně 2015/2016 absolvoval měsíční turné po Japonsku se Státní operou Praha s produkcí La traviata v roli Germonta. V dubnu 2016 vystoupil po boku Karity Matilly na prestižním festivalu BBC Proms v londýnské Royal Albert Hall jako Jaroslav Prus v provedení Janáčkovy opery Věc Makropulos s BBC Symphony Orchestra a v témže roce i v Janáčkově Její pastorkyni v roli Stárka. Pravidelně spolupracuje s Národním divadlem v Brně, Národním divadlem moravskoslezském v Ostravě, s Divadlem J. K. Tyla v Plzni a představil se i v italském divadle Teatro Regio di Torino jako Revírník. Nelze opomenout hostování na koncertních a operních jevištích v zahraničí a jeho spolupráci s významnými dirigenty, mezi které patří J. Bělohlávek, E. Dovico, J. Fiore, T. Hanus, J. Hrůša, R. Jindra, J. Latham-Koenig, O. Lenárd, T. Netopil nebo L. Pešek.

Svatopluk Sem mnohokrát vystoupil v Japonsku, Dánsku, Jižní Koreji, Číně, Rakousku, Španělsku, Nizozemí, Německu, Rusku, Itálii či Velké Británii za doprovodu Česká filharmonie, Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín, PKF – Prague Philharmonia, Rotterdam Philharmonic Orchestra nebo BBC Symphony Orchestra, kde byl několik let stálým hostem.

Dále je častým hostem prestižních mezinárodních hudebních a operních festivalů – BBC Proms, MHF Český Krumlov, MHF Dvořákova Praha, MHF Pražské jaro, Zlatá Praha, nebo MOF Smetanova Litomyšl. V roce 2017 vystoupil také na Arts festivalu v Hong Kongu a v Shanghai. V roce 2018 byl dvakrát součástí evropského operního projektu Opera vision, kde v přímém přenosu účinkoval v opeře Libuše jako Přemysl (Národní divadlo Praha) a jako Revírník v Janáčkově Lišce Bystroušce (Národní divadlo Brno). Vedle koncertní činnosti se podílel i na realizaci nahrávky Smetanovy Prodané nevěsty v roli Krušiny s BBC Symphony Orchestra pod taktovkou J. Bělohlávka pro nahrávací společnost Harmonia Mundi. V roce 2014 natočil dokument společnosti BBC „Rolando meets Don Giovanni“, kde ztvárnil Mozartova Dona Giovanniho. Svatopluk Sem je nositelem řady prestižních operních ocenění – mj. Ceny operního portálu Opera+ 2017, ceny Thálie 2017 (za ztvárnění Giorgia Germonta v La traviatě) a moravskoslezské ceny Jantar 2017 (za roli Kaliny z opery Tajemství). Třikrát získal cenu Karla Rodena v Českých Budějovicích.


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů