Sylvie Schelingerová

Sylvie Schelingerová (1993) pochází z hudební rodiny Schelingerů, Jiří byl jejím strýcem. Vystudovala Pražskou konzervatoř ve třídě Jana Ostrého a ve svých studiích pokračovala na fakultě umění Ostravské univerzity. V rámci svého studia se zúčastnila zahraničních stáží na prestižní Universität für Musik und darstellende Kunst Wien ve třídě prof. Hansgeorga Schmeisera a na Hochschule für Musik Würzburg ve třídě prof. Christiny Fassbender.

Svou hru si postupně zdokonalovala na mistrovských kurzech u řady významných flétnistů, jakými jsou např. Ph. Bernold, B. Kuijken, Ph. Boucly, S. Milan, J.- L. Beaumadier, M. Moragues, C. Cantin a mnoho dalších. V letech 2011 a 2012 obdržela stipendium na prestižní Evropské flétnové akademii ve Fissu a v letech 2013, 2014 a 2019 byla Sylvie vybrána jako stipendistka International Music Academy v Lichtenštejnsku do třídy Philippa Bernolda. V letech 2017–2021 byla členkou Akademie komorní hudby vedenou Tomášem Jamníkem.

Během svého studia se s úspěchem zúčastnila řady soutěží: 2012– vítězka Mezinárodní interpretační soutěže ve Wroclawi, 2016 – 2. cena a titul laureáta na soutěži Nadace Bohuslava Martinů, 2019 – 1. cena a titul absolutního vítěze na Mezinárodní flétnové soutěži Flautiada (Slovensko). Na soutěži Pražské jaro obdržela cenu Nadace Bohuslava Martinů za nejlepší interpretaci jeho sonáty. V říjnu 2019 získala Sylvie spolu s Annou Taláckovou 1. cenu na Mezinárodní soutěži Friedricha Kuhlaua v německém Uelzenu.

V sezónách 2016–2018 působila v orchestrální akademii České filharmonie, kam je nadále zvána ke spolupráci, a současně hrála i v akademii orchestru PKF Prague Philharmonia. V letech 2020–2023 působila na pozici 1. flétny v Severočeské filharmonii Teplice.

V roce 2021 se podílela na natáčení CD se skladbami Pavla Vranického, kde v novodobé premiéře zazněla jeho Koncertantní symfonie pro flétnu a hoboj v podání Viléma Veverky
a Wranitzky Kapelle.

Jako sólistka vystoupila s Janáčkovou filharmonií Ostrava, Státní filharmonií Košice, Severočeskou filharmoníí Teplice, Talichovou komorní filharmonií, Wranitzky Kapelle, Virtuosi di Praga s dirigenty jako jsou Kaspar Zehnder, Stanislav Vavřínek, Petr Vronský a další. Koncertovala na festivalech jako jsou Dny Bohuslava Martinů, Dny soudobé hudby, Haydnovy hudební slavnosti, Mainzer Musiksommer, Rhein Vokal – Festival am Mittelrhein a další. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s hudebníky, jakými jsou Edita Keglerová, Jakub Fišer, Libor Mašek, Vilém Veverka, Tomáš Jamník, Matouš Zukal, Silvie Ježková a Jan Ostrý. Spolu s harfistkou Amelií Tokarskou tvoří duo a společně vystupují na koncertech v Čechách a zahraničí.

Sylvie vyučuje hru na flétnu na ZUŠ Ilji Hurníka v Praze a od roku 2023 také na Pražské konzervatoři.

V roce 2022 byla Sylvie vybrána mezi 12 nejlepších amatérských pekařů a cukrářů v rámci celosvětově úspěšného pořadu Peče celá země.

Více na https://www.schelingerovatokarska.com/amelia-tokarska


Fotogalerie

+3 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů