Sylwester Smulczyński

Je absolventem Katedry zpěvu a herectví na Akademii múzických umění v Lodži ve třídě prof. Piotra Micinského. Již během studií se zúčastnil mezinárodního projektu Opera Island v Norsku, zpíval v Traviatě Giuseppe Verdiho v režii Jonathana Millera. Jako student debutoval v roli hraběte Almaviva v Lazebníku Sevillském Giovanniho Rossiniho, na turné po Evropě se souborem Hudebního divadla v Lublinu. Také absolvoval vokální dílnu na barokním kursu interpretace Paula Esswooda ve Florencii.
Zúčastnil se hudebních festivalů, včetně Mezinárodního festivalu současné hudby ve Varšavě, hudebního festivalu Jubilaei Cantus v Nowém Sączu, Mezinárodního vokálního hudebního festivalu Viva il canto a Mezinárodního festivalu Chopin v podzimních barvách.
V letech 2006-2017 byl sólistou Varšavské komorní opery, se kterou měl možnost vystupovat na jevištích evropských operních divadel, včetně Německa, Švýcarska, Francie a Španělska. Mezi jeho umělecké úspěchy patří nahrávky pro Polský rozhlas, Institut Fryderyka Chopina a další kulturní instituce. Hostoval ve Velkém divadle v Lodži, ve Vratislavské opeře, v Nové Opeře v Bydgoszczi, v Opeře na zámku Štětín, v Olomoucké opeře a Hudebním divadle v Lublinu. Od roku 2017 je sólistou Polské královské opery.
Mezi jeho nejvýznamnější inscenace patří již zmíněné debuty v roli Almavivy v Rossiniho Lazeníkovi Sevillském, Nemorino v Donizettiho Nápoji lásky, stejně jako Tom Rakewell v Životu prostopášníka Igora Stravinského a přední postavy v Mozartových operách.
Součástí repertoáru jsou četná sóla v dílech Wolfganga Amadea Mozarta, Gioacchima Rossiniho, Gaetana Donizettiho, Giuseppe Verdiho, Benjamina Brittena a Igora Stravinského. Úspěšně provádí také oratorní a kantátovou hudbu Johanna Sebastiana Bacha, George Friedricha Händela, Josepha Haydna, Wolfganga Amadea Mozarta a Gioacchima Rossiniho.
Vystupoval pod taktovkou takových dirigentů jako jsou Christopher Hogwood, Charles Olivieri-Munroe, Helmuth Rilling, Marc Soustrot, Lucas Vis a Marco Vitale. Spolupracoval také s řadou významných režisérů, mezi nimiž byli Natalia Babińska, Tomasz Konina, Jonathan Miller, Walter Neiva, Maciej Prus, Jitka Stokalska, Marek Weiss.

Partneři festivalu

30 let od sametové revoluce – 30 let svobody