The WHOOP Group

The WHOOP Group je jeden z nejznámějších saxofonových kvartetů mladé generace. Aktivně vystupuje v Polsku i v zahraničí, často spolupracuje se symfonickými orchestry a big bandy. Členové kvarteta v sobě spojují virtuozitu s temperamentem a obrovskou muzikálností a těší se mimořádnému uznání publika po celém světě (videozáznam Vivaldiho Bouře – finále Koncertu g moll RV 315 – má v současnosti na internetu přes 30 milionů zhlédnutí).
Soubor se specializuje na interpretaci klasické a soudobé hudby, kterou hraje ve vlastních úpravách, s velkým potěšením zavítá i do dalších hudebních žánrů, jako je jazz, filmová hudba nebo dokonce hip-hop. Kromě toho hudebníci vytvářejí vlastní skladby, jež často představují syntézu všech možných hudebních žánrů. Kvarteto inspiruje i další umělce, kteří pro něj píší svá díla. Mezi skladatele skupiny WHOOP patří Krzysztof Falkowski a Jan A.P. Kaczmarek, jenž souboru věnoval sólový part své monumentální Slezské rapsodie (premiéra se uskutečnila v roce 2019 na Slezském stadionu).
Každý z hudebníků má za sebou řadu prestižních ocenění na sólových i komorních soutěžích a jsou několikanásobnými stipendisty stipendijního programu „Mladé Polsko“. Jako soubor zvítězili ve všech soutěžích komorní hudby, jichž se zúčastnili. Zmínit lze například 1. místo v Národní soutěži dechových komorních souborů ve Varšavě (2017), hlavní cenu F.N.A.P.E.C Musiques d’Ensemble v Mezinárodní soutěži komorní hudby v Paříži (2017) či 1. cenu a titul mistrů v Mezinárodním turnaji komorní hudby v Bydhošti (2017).
Za své debutové album Crimes (2018) byli nominováni v soutěži Koryfeusz Muzyki Polskiej v kategorii „Objev roku“. Často jsou zváni ke spolupráci na různých projektech s dalšími hudebníky a kapelami. Dosud měli možnost stát na jednom pódiu s umělci, jako je Dorota Miśkiewicz, L.U.C. & Rebel Babel Ensemble, Pawbeats, Krzysztof Herdzin, Henryk Miśkiewicz, Maciej Obara, Paweł Gusnar, Małgorzata Kożuchowska, Tamara Arciuch, Magdalena Kumorek, skupina Dagadana nebo Andrzej Kowalski Quartet.
Skupina WHOOP vystoupila například na festivalech Un Violon sur le Sable (Francie), Christopher Summer Music Festival (Litva), Musik in den Häusern (Německo) nebo La Folle Journée – Crazy Days of Music ve Varšavě.
Kvarteto vystupuje především v Evropě a její vystoupení jsou často popisována jako „energická hudební podívaná“. Jedná se o nevídaný a v mnoha ohledech neobvyklý soubor. Jeho členové se nebojí hudebních výzev a pro své posluchače neustále objevují něco nového. Spojuje je nejen láska k nástroji a hudbě, ale také dlouholeté přátelství.

Složení souboru:
Jakub Muras – soprán saxofon
Mateusz Dobosz – altsaxofon
Krzysztof Koszowski – tenorsaxofon
Szymon Zawodny – baryton saxofon


Fotogalerie

+3 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů