Tomáš Černý

Renomovaný český tenorista Tomáš Černý hostuje na domácích i zahraničních operních scénách. Z posledních úspěchů jmenujme v roce 2013 prince v Dvořákově Rusalce v Staatstheater Nürnberg, 2012 spolupráci s evropským operním domem roku 2009 a 2010 Theater Basel (Janáčkova Káťa Kabanová), dále prince v Dvořákově Rusalce v Opernhaus Zürich (2010) nebo Lacu Klemeně z Janáčkovy Její pastorkyně ve Staatstheater Stuttgart v režii Calixta Bieita (2008).

V zahraničí je Tomáš Černý považován za specialistu na český, zejména Dvořákův koncertní repertoár – nahrávka Dvořákova Requiem získala v roce 2011 prestižní japonské ocenění Tokusen. Je držitelem ceny Thálie 2000 za hlavní roli v Lehárově Zemi úsměvů a ceny Libuška na festivalu Opera 2005 za ztvárnění Edgarda v Donizettiho Lucii di Lammermoor.

Na mistrovských kurzech v roce 2006 navázal spolupráci s prof. Margreet Honig z Amsterdamu. Pěveckou techniku dále zdokonaluje se sopranistkou Christinou Vasilevou. Zpěv studoval od roku 1997 u prof. Jiřího Kotouče a od roku 2002 u prof. Svatavy Šubrtové.

K profilovým rolím Tomáše Černého patří don José (Bizet – Carmen), Cavaradossi (Puccini – Tosca), Rodolfo (Puccini – La boheme), Pinkerton (Puccini – Madama Butterfly), Lohengrin (Wagner), Loris Ipanoff (Giordano – Fedora), Alfredo (Verdi – La traviata), Laca (Janáček – Její pastorkyňa), Boris (Janáček – Káťa Kabanová), Princ (Dvořák – Rusalka), Jeník (Smetana – Prodaná nevěsta) ad.

Je častým hostem prestižních domácích i zahraničních festivalů (Dresdner Musikfestspiele, Milano Musica, Pražské jaro, Mezinárodní festival soudobé hudby Varšavský podzim) i operních scén (Národní divadlo a Státní opera v Praze, Komische Oper Berlin, Staatstheater Wiesbaden, Slovenské národné divadlo v Bratislavě ad.). Spolupracoval s dirigenty, jako jsou Jiří Bělohlávek, Manfred Honeck, Enrico Delamboye, Gabriel Feltz, Vladimir Fedosejev, Jacek Kaspszyk, Marc Piollet, Helmuth Rilling nebo Carl St. Clair.

Umělec se představil koncertnímu publiku od tokijské Oji Hall přes většinu evropských zemí až po Palacio de Bellas Artes v Mexico City. Se svým rozsáhlým koncertním repertoárem je žádaným koncertním pěvcem – spolupracoval s orchestry, jako je např. Česká filharmonie, Tonhalle Orchester Zürich (Dvořákovy Svatební košile), Filharmonia Narodowa ve Varšavě (Dvořákovo Stabat mater), Gewandhaus Orchester Leipzig (Verdiho Requiem), Bremer Philharmoniker (Dvořákovo Stabat mater), Brabantská filharmonie (Dvořákovo Stabat Mater), Odense Symfoniorkester (Dvořákovo Reqiem), Orchestra Sinfonica di Milano Giuseppe Verdi, Orquesta Nacional de España (Martinů – Gilgameš), Royal Liverpool Philharmonic (Dvořákovo Stabat mater) nebo RAI Torino.


Fotogalerie

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů