kRok za kRokem VUS Ondráš naposledy v Krnově

Hudební výlety SHF přiváží derniéru výjimečného hudebně-tanečního projektu Jiřího Slavíka kRok za kRokem do Městského divadla Krnov. Folklorní příběh o lásce i smíření ztvární Orchestr lidových nástrojů, dívčí sbor a taneční skupina Vojenského uměleckého souboru Ondráš ve čtvrtek 18. dubna.

 

Celoroční koncertní cyklus Hudební výlety realizovaný Svatováclavským hudebním festivalem tentokrát přiváží naprostou „folklorní lahůdku“ (čtvrtek 18. dubna 2024, 18:00, Krnov – Městské divadlo Krnov), a to projekt kRok za kRokem VUS Ondráš. Hudbu i texty písní autorsky vytvořil mladý skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík, držitel ceny Anděl za world music roku 2016, scénicky pak ztvárnil neotřelým způsobem mladý tvůrčí kolektiv choreografů.

kRok za kRokem ztvárňuje cestu života člověka se všemi jeho radostmi i strastmi. Je to příběh o lásce a smíření, stejně tak o emocích, které nás provází od našeho zrození až po smrt. Najdete v něm neobvyklou inspiraci lidovým materiálem, ale také odkaz různých tanečních i hudebních stylů.

Lidovou hudbu vytvořili lidé, kteří přišli s vlastním nápadem a poté ho někde předvedli ostatním. Překoná-li vlastní strach a stud, každý člověk může vymyslet jednoduchou písničku. Když se pak někomu zalíbí, bude se šířít dál, vyvíjet se a měnit. kRok za kRokem vznikl k výročnímu koncertu oslavujícímu 65. výročí založení Ondráše. Ten ušel za všechny své roky velmi bohatou cestu. Neustále se však měnil, jak do něj přicházeli noví lidé s vlastními nápady. Tuto podstatu jsem chtěl hudebně vtisknout do tohoto narozeninového dárku. Zároveň jsem chtěl vytvořit i jakýsi doklad současnosti, která k lidové tradici leckdy těžce hledá cestu.

Několik lidí se v Ondráši podílelo na tom, aby společně vymysleli děj, který odvypráví průběh života. Jakmile dostal konkrétnější podobu, bylo mi jasné, že se nebude moci opřít pouze o lidové písně, jak bývá u většiny ondrášovských čísel zvykem. Když jsem následně byl osloven, abych k tomu upravil hudbu, navrhl jsem, že to z gruntu vymyslím celé i s texty, byť s podstatnou inspirací ve všem, co Ondráš po léta provozuje. Mám velkou radost, že si kRok za kRokem Ondráš natolik přisvojil, jako by ho hrál už několik generací,“ uvádí Slavík.

 

kRok za kRokem

čtvrtek 18. dubna 2024, 18:00, Krnov – Městské divadlo Krnov

Účinkuje: Orchestr lidových nástrojů, dívčí sbor a taneční skupina Vojenského uměleckého souboru Ondráš

Námět: Alžběta Burianová, Anna Živocká

Režie: Alžběta Burianová

Scénář: Alžběta Burianová, Lenka Fučíková, Jan Kysučan

Hudba a texty písní: Jiří Slavík

Choreografie: Barbora Bielková, Rudolf Danajovič, Lenka Fučíková, Marek Grega, Jitka Hlaváčová, Anežka Knotková, Jan Kysučan, Stanislav Marišler, David Pavlíček, Dominik Teleky
Kostýmy: Sabina Panáčková

Vstupné: 420Kč–300Kč

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů