Letní Hudební výlety 28.–30. 6. se Stadlerovým klarinetovým kvartetem v novém obsazení!

Lehkost a svěžest, vynikající rytmus a ladění… To vše zastřešuje barevná vyrovnanost ve všech hlasových polohách od sopránové až po basovou.“ těmito a dalšími prvotřídními atributy se vyznačuje Stadlerovo klarinetové kvarteto. V novém obsazení se představí na trojici koncertů v rámci Hudebních výletů.

V minulém roce se konal poslední koncert souboru v dlouholetém obsazení s Alešem Pavlorkem a Jiřím Masným. Nyní kvarteto působí dále ve (staro)novém obsazení, kdy nyní usedá na pozici prvního klarinetu zakládající člen Zbigniew Kaleta (první klarinetista / saxofonista a sólista Národního symfonického orchestru polského rozhlasu v Katovicích – NOSPR) a k basklarinetu Jiří Porubiak, člen Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín.

Zazní díla J. S. Bacha, Farkase či Albinoniho, společně se sólistou ostravské opery Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem pak uvedou jako vrchol koncertu Dvořákovy oblíbené Biblické písně v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas (aranž Aleš Pavlorek). Koncerty zazní 28., 29. a 30. června v Brušperku, Fulneku a Ostravě. Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vycházejí z Davidovy Knihy žalmů a vznikly za jeho působení v New Yorku během tří březnových týdnů roku 1894. Skladatel na jejich zhudebnění začal pracovat v době předvelikonoční, krátce po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinet a basklarinet.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů