Listopadové Hudební výlety ve znamení Myslivečka, Mozarta, Bacha i Dvořáka

Václav Luks a Luca Giardini, klarinetisté Nicola Bulfone a Igor Františák se Zemlinského kvartetem, nebo basista Martin Gurbaľ se Stadlerovým klarinetovým kvartetem – to je výhled prvotřídních interpretů, jejichž koncerty se uskuteční od 4. do 25. listopadu po celém Moravskoslezském kraji.

Na novém filmu o Il Boemo – Příběh Josefa Myslivečka se Václav Luks (vedoucí Collegium 1704) podílel v roli dirigenta a hudebního poradce, Luca Giardini jako houslista. Nyní se na Hudebních výletech SHF společně představí jako interpreti (cembalo a barokní housle) v programu, který poodhalí genialitu českého autora, na kterou můžeme být právem pyšní – v setkání s hudební genialitou jeho přítele Mozarta. Jejich vztah přibližuje Václav Luks následovně: „Josef Mysliveček se s oběma Mozartovými setkal v srpnu 1770 v Boloni a stal se jejich blízkým přítelem, což nejlépe dokresluje jejich vzájemná korespondence mezi lety 1770 až 1778. V jednom z dopisů Wolfgang o Myslivečkovi píše: ,Vyzařuje z něj oheň, duch a vitalita‘. Wolfgang se stal vášnivým obdivovatelem svého staršího přítele. A Myslivečkovo skladatelské umění mělo významný vliv nejen na mladého Mozarta, ale i na rozvoj tzv. italského klasicismu.“ Koncerty proběhnou v sobotu 4. 11. (18:00) v kostele sv. Ducha v Ostravě-Zábřehu a v neděli 5. 11. (16:00) v Sala terreně v zámku Nová Horka u Studénky.

Energická souhra – to je jedním dechem mozartovský program evropsky uznávaných klarinetistů Nicoly Bulfoneho (Itálie) a Igora Františáka s jedním z našich nejlepších smyčcových kvartet – Zemlinského kvartetem, na jehož konci zazní nejznámější klasicistní klarinetový kvintet, který se vyznačuje „absolutním“ pojetí komorní hudby v ryze moderním slova smyslu – v exponování klarinetu v rovnocenném dialogu s dalšími nástroji. Dýchá tichou vyrovnaností i radostnou pohodou, stejně jako jeho interpreti. Koncerty se uskuteční ve čtvrtek 9. 11. (18:00) v akusticky vyladěném Komorním sále Fakulty umění Ostravské univerzity a v pátek 10. 11. (18:00) na zámku Paskov.

Lehkost a svěžest, vynikající rytmus a ladění… To vše zastřešuje barevná vyrovnanost ve všech hlasových polohách od sopránové až po basovou,“ těmito a dalšími prvotřídními atributy se vyznačuje Stadlerovo klarinetové kvarteto v 29letou tradicí. Nyní se představí se sólistou ostravské opery Martinem Gurbaľem, kdy zazní oblíbené Biblické písně Antonína Dvořáka – ovšem nyní v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas! Dvořákovy vrcholné duchovní písně nevšední melodické krásy a hluboké citové intenzity vznikly za jeho působení v New Yorku krátce po uvedení své slavné Novosvětské symfonie, která mu na novém kontinentu zaručila prvenství „amerického symfonika“. Dvořákovský program Stadlerova klarinetového kvarteta okoření Antické maďarské tance či části nejoblíbenějších Bachových děl – Umění fugy a Matoušových pašijí v neotřelých úpravách právě pro es klarinet, klarinety a basklarinet.
Na pozici prvního klarinetu se představí Zbigniew Kaleta (první klarinetista / saxofonista a sólista Národního symfonického orchestru polského rozhlasu v Katovicích – NOSPR), dále Svetoslav Točev a evropsky uznávaný klarinetista Igor Františák, k basklarinetu pak usedne Jiří Porubiak, člen Filharmonie Bohuslava Martinů Zlín. Díky Hudebním výletům SHF rozezní v Kopřivnici kostel sv. Bartoloměje v neděli 12. 11. (17:00). Jejich další koncerty se pak uskuteční 24. 11. (18:00) v kostele v Bolaticích a 25. 11. (19:00) v kostele sv. Jakuba ve Frýdku-Místku. Na prosinec Hudební výlety chystají ještě 5 koncertů, převážně adventních.

Vstupné: 200 Kč / 150 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma. Vstupenky online, aktuality a detailní informace naleznete na www.shf.cz

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů