Ostravské chrámy rozezní 15 festivalových koncertů

Svatováclavský hudební festival od 2. do 28. září uskuteční 33 koncertů po celém regionu. Přímo do moravskoslezské metropole jich přiveze 15 – ať už to budou koncerty duchovní či tzv. staré hudby, nebo prvotřídní jazz. 

MONUMENTÁLNÍ PROJEKTY
Jednoznačným klenotem bude letos Operní gala jedné z nejlepších mezzosopranistek světa, charismatické divy Elīny Garanči, které se ovšem nebude konat v obrovské sportovní hale, jak by se dalo čekat, ale v Evangelickém Kristově kostele v srdci Ostravy (pondělí 19. 9., 19:00). Nyní přiváží nový program a do Česka navíc zavítá po dlouhé době. Bude se jednat o její jediný koncert u nás. Zajistěte si vstupenky co nejdříve – koncert je již téměř vyprodaný.
Velkolepých koncertů bude ale více – ať už to jsou tradičně monumentální Zahajovací a Závěrečný koncert v Katedrále Božského Spasitele, tak se návštěvníci mohou těšit i na Dvořákovy Biblické písně v podání špičkového barytonisty Adama Plachetky (pátek 9. 9., 19:00, Ostrava-centrum – Evangelický Kristův kostel), a to v doprovodu PKF – Prague Philharmonia.
Exkluzivním hostem festivalu se stane NFM Vratislavská filharmonie, který přiveze českou premiéru díla nejznámějšího polského skladatele soudobé hudby, držitele sedmi cen Fryderyk, Pawła Łukaszewského. Zazní jeho neobyčejná symfonie inspirovaná archeologickým objevem súdánské poutní svatyně zasvěcené archandělovi Rafaelovi, na jejíž stěnách jsou malby a nápisy z 12.-14. století (středa 21. 9. 2022, 18:00, Ostrava – Mariánské Hory – Kostel Panny Marie Královny).

ŠPIČKOVÍ INTERPRETI
V Ostravě vystoupí také světově uznávaný žesťový soubor In Medias Brass (úterý 6. 9. 2022, 19:00, Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor) mladý koncertní mistr České filharmonie a houslový virtuos Jiří Vodička s ansámblem Barocco sempre giovane, kdy zazní jedny z nejnáročnějších virtuózních italských koncertů Locatelliho, Tartiniho či Corelliho (sobota 10. 9., 18:00, Ostrava-Pustkovec – Kostel sv. Cyrila a Metoděje).

MAHLER
Jedním z nejzajímavějších koncertů festivalu se jistě stane ten s evropsky oceňovaným sborem Martinů Voices a Bennewitzovým kvartetem, kteří budou interpretovat Mahlerovy sborové písně a cappella či anglické Tavenerovy skladby (sobota 24. 9., 19:00, Ostrava-centrum – Kostel sv. Václava). Ke konci festivalu pak vystoupí prvotřídní reprezentanti tzv. české dechové školy, PhilHarmonia Octet Prague s barytonistou Peterem Schönem, aby provedli písně z Mahlerovy sbírky Chlapcův kouzelný roh (neděle 25. 9. 2022, 17:00, Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor).

ANSÁMBLY STARÉ HUDBY
Hvězdných koncertů tzv. staré hudby, na které se SHF specializuje, bude celá řádka. Z těch nejvýraznějších: vystoupí český barokní orchestr a vokální soubor Collegium 1704 s Václavem Luksem, kterého publikum díky jeho vysoké kvalitě i jiskrné hudební energii prostě miluje, nyní s nádherným Händelovým oratoriem Izrael v Egyptě, které se dočká své ostravské premiéry (neděle 18. 9., 17:00, Ostrava-centrum – Evangelický Kristův kostel).
Do nejstaršího ostravského kostela sv. Václava pak zavítá rezidenční Collegium Marianum s italskou sopranistkou Robertou Mameli. Jedná se o jednu z nejvyhledávanějších specialistek na tzv. starou hudbu, která přiveze půvabné barokní árie Vivaldiho a Händela (středa 7. 9., 19:00) a týden poté pražský barokní orchestr a sbor Hipocondria Ensemble s hvězdnou sopranistkou Hanou Blažíkovou, kdy znovu oživí hudbu Šimona Brixiho z Prahy 18. století (středa 14. 9., 19:00). SHF bude též hostit ansámbl Musica Florea se špičkovým hornistou Radkem Baborákem (nyní unikátně přirozený lesní roh), kdy představí program Beethoven (Septet) – Rejcha – Mysliveček (pondělí 12. 9., 19:00, Ostrava–Zábřeh – Kostel Svatého Ducha).

PRVOTŘÍDNÍ JAZZ
Narozeninový koncert jedné z nejoriginálnějších českých jazzových skupin VERTIGO (neděle 11. září 2022, 18:00) a kvintetu polského houslového mága, který přiveze své renesanční housle – ADAM BAŁDYCH QUINTET (úterý 13. 9. 2022, 19:00) zazní v Husově sboru ve Staré Bělé. Je zkrátka na co se těšit!

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů