Program hudebních výletů

MISTERIOS DEL AMOR
Hudební odkaz sefardských Židů

Termín
Pátek 8. 11. 2024 od 18:00 hodin
Cena vstupenky
250 Kč / 200 Kč (student, senior 65+, ZTP) / 50 Kč (ZTP/P) / děti do 15 let vstup zdarma

Partneři koncertu

Newsletter SHF

Nenechte si ujít žádný koncert nebo novinku, přihlaste se k odběru našeho festivalového newsletteru.

MISTERIOS DEL AMOR
Hudební odkaz sefardských Židů

Program

„Misterios del Amor“
(hudba i text – anonym, arr. Plaisirs de Musique, °Giovanni Girolamo Kapsberger, arr. Plaisirs de Musique)
Me estas mirando – Adio querida – La Galana i la mar – La cancó del lladre – No hay más flandes* –
Alta es la luna – La rosa enfloreze – Colascione° – Una matica de ruda – Morenica – Morena me llaman – Durme, durme

Oblast, v níž se odehrávaly biblické příběhy, je dodnes prodchnuta esencí doby dávno minulé. Hudební odkaz, který z této blízkovýchodní oblasti pramení, pak zásadně ovlivnil evropskou kulturu v období středověku a renesance a dále putoval Evropou, aby se hluboce zakořenil v tradicích a kulturách řady středomořských zemí. Písňová kultura této oblasti je přímým a dodnes živým zrcadlením dávných dob a inspiruje hudebníky po celém světě k mnoha jedinečným zpracováním.

Jádrem programu nazvaného Misterios del Amor je hudební odkaz sefardských Židů, který je hlavním vyjadřovacím prostorem Elišky Tesařové. Postupně zazní písně, z nichž každá se jiným způsobem dotýká tématu lásky. Písně zahrnují celou paletu lidské emocionality od poloh hluboce pohnutých až po čistou radost z bytí/ze života. Významnou část repertoáru tvoří ukolébavky, které zpívaly matky svým dětem. Ač jde formálně o světskou hudbu, jsou ve své podstatě tyto písně hluboce duchovní. Krom hluboce emotivních sefardských písní zazní také instrumentální hudba podobného náboje a inspirativnosti ze středomořské oblasti.

Sefardi jsou komunita španělských Židů, kteří byli ze Španělska definitivně vyhnáni roku 1492 jako výsledek dlouhé reconquisty. Od té doby putují Evropou a hledají místo k spočinutí, které nacházejí hojně ve středomořských zemích. Jejich písně a kultura v těchto oblastech jsou živé dodnes. Temperamentní písně jsou plné emocí, v melodiích a textech se odráží nejen touhy jednotlivců, ale zaslechneme v nich bolestné i nadějeplné tóny odkazující na pohnuté dějiny tohoto národa.

Naše hudební zpracování je na pomezí žánrů – klasického, lidově-tradičního a jazzového – a nabízí posluchačům útěchu, výlet od reality daleko do vzdálených nebo cizokrajných končin, zasnění se i výslednou katarzi.

Dávné osobní zpovědi ve vyhrocených situacích (osudy žen a milenek, povzdechy z vězení) jsou i v dnešní době překvapivě blízké mnoha situacím, kdy láska a naděje je to jediné, co lidem zbývá. Dále mohou zuřit války a konflikty, viry a nemoci, ale tímto koncertem si opět připomeneme, že pro lásku má smysl žít a za život z lásky má smysl bojovat. A pokud se láska tento večer dotkne srdcí všech přítomných, naše poslání bylo i tentokrát naplněno.

Interpreti


Fotogalerie

+9 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů