Prvotřídní jazz ve Staré Bělé – VERTIGO a Adam Bałdych Quintet

Stará Bělá se stala již tradičním partnerem jednoho z pěti největších festivalů klasické hudby v ČR, Svatováclavského hudebního festivalu. Ten v rámci letošního 19. ročníku uvede v září 33 prvotřídních koncertů ve 26 dnech, a to po celém Moravskoslezském kraji.

Narozeninový koncert VERTIGO: 11. září 2022 v 18 hodin
Trojnásobní držitelé ceny Anděl slavící 20 let existence na hudební scéně – a o kom že to je řeč? O jedné z nejoriginálnějších českých skupin nesoucí název Vertigo. Na naše poměry představuje opravdový unikát, kdy se jeho členové rovnocenně podílejí na tvorbě svých kompozic. Vertigo zdaleka nestojí a nepadá s autorským, aranžérským a instrumentálním vkladem Marcela Bárty (saxofon, klarinet), dost o sobě dávají vědět i další jeho „prvoligoví“ členové – trumpetista Oskar Török a bubeník a perkusista Daniel Šoltis, Vojtěch Procházka za pianem, syntezátory a elektronikou, v neposlední řadě pak violoncellistka a zpěvačka Dorota Barová a basista (střídavě u kontrabasu i baskytary) Rostislav Uhrik.
„Samotné Vertigo se postupně vyvíjelo od sevřenější formy se silným důrazem na melodii k rozvolněnému tvaru na pomezí moderního jazzu, ambientu, elektronické hudby a – snad lze říct i – punku či minimalistických ploch“ (Milan Tesař). Na SHF přiváží svůj narozeninový program a vy se jistě můžete těšit na sofistikovaný špičkově interpretovaný jazz. Jak bude asi znít v kostele?

Hvězdy polského jazzu: úterý 13. 9. 2022 v 19 hodin
„Pravděpodobně nejlepší současný jazzový houslista“ spojující vrcholy klasické hudby se současnými trendy, jazzem a improvizačními technikami, to je někdejší „zázračné dítě“ počínající svou kariéru ve 14 letech, nynější ikona nové vlny polského jazzu – Adam Bałdych.
Se svým kvintetem na SHF představí něžné skladby ze svého nového alba Poetry. „Snažím se zachytit důležité věci a jevy dnešního světa a vyjádřit je hudbou. Moje hudba, její melancholie a poselství skryté mezi tóny a tichem, mi připomíná poezii, kterou rád čtu. V tomto programu hraji na velmi vzácné renesanční housle, které jsou dosti odlišné od běžných houslí. Jsou větší a laděné níže, takže znějí jako violoncello. Používám na nich speciální střevové struny a hraji pizzicato, které připomíná zvuk podobný kytaře. Vždycky jsem si přál vytvořit vlastní houslový jazyk a tyto housle mi pomohly naplnit moje představy.“ doplňuje k programu Bałdych.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů