Rozhovor s Igorem Františákem: V našich aktivitách vidím smysl a poslání

Svatováclavský hudební festival patří v oblasti „klasické hudby“ mezi pět největších festivalů v České republice a v našem regionu je rozhodně bezkonkurenčně největší kulturní akcí vážné hudby. Ve skutečnosti jsme k dnešnímu dni zorganizovali na 1167 koncertů, což je skutečně neuvěřitelně vysoké číslo. V našich aktivitách vidím smysl a poslání“ uvádí Igor Františák v rozhovoru pro Ostravan.cz

 

Největší tuzemská přehlídka duchovní a staré hudby, Svatováclavský hudební festival, chystá v rámci svého 19. ročníku 33 koncertů po celém Moravskoslezském kraji. O letošním programu jsme si povídali se zakladatelem festivalu a jeho dlouholetým ředitelem Igorem Františákem.

Svatováclavský hudební festival se sice uskuteční až v září, ovšem už v květnu a v červnu můžou milovníci komorních hudebních projektů navštívit několik koncertů z cyklu Hudební výlety. Na co se můžeme v rámci jarní části tohoto projektu těšit?

Jak správně uvádíte, 19. ročník Svatováclavského hudebního festivalu se svými 33 koncerty bude probíhat od 2. do 28. září, ale náš druhý projekt nazvaný Hudební výlety realizujeme v průběhu celého roku. Nejbližší koncerty tohoto cyklu koncertů se budou konat poslední dva květnové víkendy a vystoupí na nich vynikající polský klarinetista a profesor Wrocławské hudební akademie Jakub Bokun se svým kolegou kytaristou Jakubem Kościuszkem. Jejich koncertní program jsme sice uváděli už v době covidu, ale nebylo to možné s živým publikem a byl přístupný pouze na on-line platformě. Ukázky z tohoto koncertu jsou dodnes dostupné na našich stránkách a na YouTube kanále SHF. Druhým projektem je zbrusu nový program nazvaný Děti a rodiče skvělého muzikanta Jiřího Slavíka, který si přizval ke spoluprací vynikající jazzové hudebníky. Jeho kapelu The Survivors tvoří jazzmeni Jiří Slavík (klavír, klávesy, saxofon, kytara, zpěv), Jiří Levíček (klávesy, klarinet, vokály) a Jakub Tengler (bicí, vokály). Autorská hudba tohoto seskupení je inspirována celou řadou hudebních žánrů od brazilské a africké tradiční hudby po jazz či písňovou tvorbu.

Těsně před začátkem prázdnin budeme realizovat ještě dva koncerty, na nichž vystoupí sólista Národního divadla moravskoslezského, basista Martin Gurbaľ společně se Stadlerovým klarinetovým kvartetem. Na programu vedle skladeb Johanna Sebastiana Bacha a italského barokního skladatele Tomasa Albinoniho zazní unikátní a mimořádně vydařená transkripce Biblických písní Antonína Dvořáka, kterou vytvořil skladatel a klarinetista Aleš Pavlorek.

Celý rozhovor Igora Františáka s Alešem Honusem o 19. ročníku SHF naleznete v deníku Ostravan.cz.

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů