SHF: 10 festivalových tipů

Z festivalové nabídky vybíráme našich 10 tipů. Důvodů, proč navštívit více koncertů je několik, nabízíme také zvýhodnění prostřednictvím „vlastního abonomá 4+1“, či další benefity díky Klubu přátel SHF (sleva na vstupenky 20–50%). Podrobnosti naleznete v sekci Vstupenky. Nechte se zlákat!

LOTZ TRIO
Mozartův kouzelný (basetový) roh
Česko-slovenské Lotz Trio sklízí úspěch v Berlíně, New Yorku i Stockholmu precizní interpretací Mozartovy tvorby na naprosto unikátní repliky basetových rohů (bizarně zahnuté klasicistní klarinety ukončené kovovým ozvučníkem). Jedná se o jeden z pěti souborů v celé střední a východní Evropě, který na SHF nyní přiveze exkluzivní dobové úpravy Kouzelné flétny nebo Mozartových 25 kusů psaných přesně pro tyto „muzeální nástroje“.
Sobota 3. 9. (18:00), Paskov – Kostel sv. Vavřince
Neděle 4. 9. (15:00), Velká Polom – Kostel sv. Václava 

 

IN MEDIAS BRASS
Maďarský hudební temperament
Když se podaří propojit povinnost s nadšením, vytrvalostí a v neposlední řadě i s talentem, může se tato kombinace rovnat mimořádnému úspěchu.“ uvádí se o jednom z nejuznávanějších žesťových souborů světa, mladém maďarském In Medias Brass (absolventi Hudební akademie Ference Liszta). Díky jejich flexibilitě i špičkové interpretaci a zajímavým aranžmá můžeme příjemně cestovat fascinujícími dějinami hudby od barokních koncertů mistrů Marcella a Vivaldiho přes Borodinovy Polovecké tance až po Kovácsovo Canticum.
Úterý 6. 9. (19:00),Ostrava – Slezská Ostrava – Husův sbor
Čtvrtek 8. 9. (18:00), Sudice – Kostel sv. Jana Křtitele       

 

COLLEGIUM MARIANUM
A ROBERTA MAMELI
Krásy barokní Itálie představí v nejstarším ostravském kostele vynikající italská sopranistka Roberta Mameli v doprovodu ansámblu starých nástrojů Collegium Marianum s jeho uměleckou vedoucí Janou Semerádovou. V současnosti je tato pěvkyně považována za jednu ze světových špiček v oblasti barokního repertoáru pro její „sametový a nesmírně hbitý hlas, který dokáže vystihnout nekonečně širokou škálu emocí“. Do Ostravy přiváží strhující árie z oper Vivaldiho, Caldary a Händela, s nimiž zazářila ve Vídni, Paříži, Amsterodamu, Lyonu či Barceloně.
Středa 7. 9. (19:00), Ostrava-centrum – Kostel sv. Václava

 

LOCATELLI / TARTINI / CORELLI
Virtuózní houslové koncerty
Nesmírně obtížné italské koncerty Locatelliho, Tartiniho (Ďáblův trylek) či Corelliho provede houslový virtuos Jiří Vodička společně s ansámblem Barocco sempre giovane. Charismatický houslista byl již ve svých 14 letech mimořádně přijat na studium Ostravské univerzity a díky svému talentu je nejen koncertním mistrem České filharmonie, ale především jedním z nejuznávanějších českých sólistů vůbec. Jeho „ďábelská hra“ je jedním slovem dechberoucí.
Pátek 9. 9. (18:00), Bolatice – Kostel sv. Stanislava
Sobota 10. 9. (18:00), Ostrava-Pustkovec – Kostel sv. Cyrila a Metoděje 

 

ADAM PLACHETKA
Mozart / Dvořák / Suk
Festival poctí svou návštěvou i věhlasný francouzský dirigent Emmanuel Villaume, pod jehož taktovkou se uskuteční koncert nejlepšího českého basbarytonisty Adama Plachetky (Vídeňská státní opera, Metropolitní opera New York) s PKF – Prague Philharmonia. Zazní jedny z nejnádhernějších skladeb Antonína Dvořáka – Biblické písně, ale také geniální díla Mozartova.
Pátek 9. 9. (19:00), Ostrava-centrum – Evangelický Kristův kostel

 

ADAM BAŁDYCH
Hvězdy polského jazzu
Houslový mág spojující vrcholy klasické hudby se současnými trendy, jazzem a improvizačními technikami, to je někdejší „zázračné dítě“ počínající svou kariéru ve 14 letech, nynější ikona nové vlny polského jazzu – Adam Bałdych. Se svým kvintetem (Marek Konarski – saxofon, Łukasz Ojdana – klavír, Michał Barański – kontrabas, Dawid Fortuna – bicí) představí něžné skladby ze svého nového alba Poetry.
Úterý 13. 9. (19:00), Ostrava – Stará Bělá – Husův sbor

 

HIPOCONDRIA ENSEMBLE
Brixi: Hudba Prahy 18. století
Hvězdná sopranistka Hana Blažíková, jejíž andělsky křišťálový hlas se objevuje na více než 30 albech včetně vydání Bachových kantát se souborem Bach Collegium Japan, se nyní představí s basistou Jaromírem Noskem ve zbrusu novém programu Hipocondria Ensemble oživujícím díla pražského barokního skladatele Šimona Brixiho. Těšit se můžete na krásná a reprezentativní díla podobná svým mistrovstvím dílům Zelenkovým, která si rozhodně zaslouží, aby znovu zněla!
Středa 14. 9. (19:00), Ostrava-centrum – Kostel sv. Václava
Čtvrtek 15. září (18.00), Frýdek-Místek – Kostel sv. Jana a Pavla    

 

ELĪNA GARANČA
Operní gala
Jednoznačným klenotem bude letos Operní gala jedné z nejlepších mezzosopranistek světa, charismatické divy Elīny Garanči v doprovodu Janáčkovy filharmonie Ostrava. Díky přenosům z newyorské Metropolitní opery má u nás tato lotyšská diva velkou základnu obdivovatelů, ostatně stejně jako fanoušků, kteří za ní jezdí do Vídeňské státní opery. Nyní přiváží nový program, na němž jsou jména jako Verdi, Mascagni, Massenet, Berlioz, Glinka, Čajkovskij či Chueca. Bude se jednat o její jediný koncert v ČR.
Pondělí 19. 9. (19:00), Ostrava-centrum – Evangelický Kristův kostel

 

LA QUINTA PARS
Renesanční chansony a instrumentální skladby
Vícehlasé renesanční skvosty přiveze komorní ansámbl LA QUINTA PARS, který vznikl při studiích jeho členů na prestižním Conservatoire National Supérieur v Lyonu. Mladí instrumentalisté z Francie, Chile, Japonska a Česka se zaměřují na historickou a dynamickou restituci renesanční hudby – neznámého a fascinujícího dědictví věhlasných hudebníků Francie XVI. století.
Úterý 20. 9. (18:00), Orlová – Evangelický kostel
Čtvrtek 22. 9. (18:00), Jablunkov – Kostel Božího Těla

           

BENNEWITZOVO
A ZEMLINSKÉHO KVARTETO
Na SHF se exkluzivně setkají dvě top česká smyčcová kvarteta, aby společně vdechla život Mendelssohnovu Oktetu Es dur. Romantická hudba zvukových barev komorního souboru se bude střídat s intimitou děl Haydna a Mozarta (22. 9.) či Suka a Dvořáka (23. 9.). Tyto projekty jsou ryze festivalové – nenechte si je ujít!
Čtvrtek 22. 9. 2022, 18:00, Kopřivnice – Kostel sv. Bartoloměje
Pátek 23. 9. 2022, 18:00, Albrechtice – Evangelický kostel

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů