SHF nabídne monumentální duchovní koncert i špičkové komorní projekty

Beethovenova Mše C dur v novogotickém skvostu Ludgeřovic, festivalový debut excelentní Belly Adamové, virtuózové Josef Špaček a Tomáš Jamník, mladé energické saxofonové kvarteto The WHOOP Group nebo mimořádné trio Accademia Ottoboni na zámku Nová Horka – to vše nabídne jubilejní ročník SHF ve dnech 7. – 10. září.

LUDGEŘOVICE: MONUMENTÁLNÍ DUCHOVNÍ KONCERT

Pátek 8. 9. 2023 od 18:00 hodin, Ludgeřovice – Kostel sv. Mikuláše

Čtyřlístek našich TOP operních sólistů, ověnčených cenami Thálie i zahraničními prestižními oceněními (Jana Sibera, Václava Krejčí Housková, Tomáš Černý a František Zahradníček), Český filharmonický sbor Brno a debutující Karlovarský symfonický orchestr pod taktovkou Ondřeje Vrabce rozezní chrámovou atmosféru pompézního kostela sv. Mikuláše v Ludgeřovicích. Zazní „novátorská“ Mše C dur Ludwiga van Beethovena plná úžasných kontrastů, nálad i barev, kterou bude předjímat půvabná Píseň osudu Johannesa Brahmse pro smíšený sbor a orchestr.

 

ŠPIČKOVÉ KOMORNÍ PROJEKTY

Dolní Benešov, Orlová, Dětmarovice nebo Nová Horka u Studénky, to jsou stálí festivaloví partneři, jejichž kostely rozeznívá SHF i několikrát do roka díky svému cyklu Hudební výlety. Nyní sem přiváží mimořádné talenty mladé generace, špičkové české virtuózní hráče i zásadní zahraniční hosty festivalu:

DOLNÍ BENEŠOV: BELLA ADAMOVA A WIHANOVO KVARTETO

Čtvrtek 7. 9. 2023 od 18:00 hodin, Dolní Benešov – Kostel sv. Martina

Raketový start mladé altistky dokládají nedávná nejvyšší ocenění z prestižních mezinárodních soutěží v Nizozemsku i Štýrském Hradci – Franz Schubert a soudobá hudba, stejně jako její letošní recitál s nevšední dramaturgií na MHF Pražské jaro. Svá univerzitní studia v Londýně a Kolíně nad Rýnem právě dokončila letním pobytem na Tanglewood Institute Boston University. Na SHF nyní bude debutovat v Dolním Benešově s novou úpravou Schubertovy Zimní cesty pro alt a smyčcové kvarteto (původně psána pro mužský hlas a klavír).

ORLOVÁ: BRILANTNÍ SMYČCE: JOSEF ŠPAČEK & TOMÁŠ JAMNÍK

Sobota 9. 9. 2023 od 15:00 hodin, Orlová – Evangelický kostel

Hostující koncertní mistr České filharmonie Josef Špaček a violoncellista Tomáš Jamník, duo, které s sebou nese virtuozitu i hluboce inteligentní interpretaci. V Orlové budou na programu virtuózní, známá i „znovuobjevená“ díla, kdy zazní slavná barokní Ciaccona J. S. Bacha pro housle, či Bachova suita pro sólové violoncello, či úprava Janáčkova smyčcového kvartetu „Kreutzerova sonáta“. Uvedou také skladby 20. století – autorů českého původu Erwina Schulhoffa a Gideona Kleina – které mj. zaznamenali na nové oceňované album Paths (Cesty; 2022).

DĚTMAROVICE: CELOSVĚTOVĚ UZNÁVANÉ SAXOFONOVÉ KVARTETO

Sobota 9. 9. 2023 od 18:00 hodin, Dětmarovice – Kostel sv. Máří Magdalény

Do Dětmarovic zavítá energická čtveřice mladých polských saxofonistů The WHOOP Group. Soubor se specializuje na interpretaci klasické a soudobé hudby, kterou hraje ve vlastních úpravách, s velkým potěšením zavítá i do dalších hudebních žánrů. Nejinak tomu bude na SHF, kde představí hned vedle oblíbeného Montiho Čardáše předehru k Mozartově opeře Figarova svatba i výběr z populárního Čtvera ročních období Vivaldiho. Těšit se můžete i na Griegovy Lyrické kusy či novodobé Ciudades Guillerma Laga i vlastní skladbu Evolution of Classical Music jejich tenorsaxofonisty Krzysztofa Koszowského.

NOVÁ HORKA: ACCADEMIA OTTOBONI V ZÁMECKÉ KAPLI

Neděle 10. 9. 2023 od 17:00 hodin, Nová Horka u Studénky – Zámek, kaple Nalezení sv. Kříže

Italsko-japonské trio Accademia Ottoboni je fenomenálním souborem specializujícím se na barokní a klasicistní hudbu. Známé je především po celé Francii, Itálii, Španělsku, Švýcarsku, Rakousku a Maltě, kde obvykle koncertuje. Jejich mistrovství dokladují i špičková ocenění jejich alb – dvě ceny Diapasons d’Or, Gramophone Editor’s Choice, CD měsíce – Toccata Magazine, CD týdne Rbb-Kultur. Do nově rekonstruovaného zámku na Nové Horce u Studénky nyní přivezou flétnové sonáty Carla Philippa Emanuela Bacha.

Svatováclavský hudební festival potrvá až do 28. září, v dalších dnech nabídne koncert Radka Baboráka, vlámského klasicismu s Terra Nova Collective, velkolepý projekt „Barvy Francie“ s PKF – Prague Philharmonia a francouzskou mezzosopranistkou Isabelle Druet či recitál Pavel Haas Quartetu a „Balet v kostele“.

Vstupenky

Prožijte hudbu stylově skloubenou se zákaznickým servisem. Nečekejte ve frontě a zajistěte
si vstupenky na nejlepší místa pro sebe či své
blízké předem – eVstupenky zakoupíte pohodlně za několik sekund na webu www.shf.cz

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů