Martin Petrák

Má široké spektrum zkušeností v intepretaci historické a moderní hudby. Sólové a komorní hře se začal věnovat již v devíti letech, kterou následně rozvíjel pod vedním prof.J.Řezáče (České noneto) na pražské konzervatoři.

Během studií na konzervatoři se zúčastnil v roce 1999 hudebních kurzů Szandora Végha pod vedením fagotisty Sergia Azzoliniho a hobojisty Maurice Bourgua. Následně pokračoval ve studiích na pražské akademii muzických umění ve třídě prof.F.Hermana (Ars rediviva, Česká filharmonie) a J.Seidla (Collegium Musicum Pragenses, Česká filharmonie), kde se začal věnovat poučené  interpretaci pod vedením vynikajícíhu hudebníka – varhaníka Lukáše Vendla (Harmonia delectabilis).

Po ukončení studií se v roce 2005 stal členem prvního orchestru v České republice České filharmonie.

V roce 2006 založil se zpěvákem Markem Šulcem (Schola Gregoriana Pragenses) instrumentálně – vokální projekt zaměřený na barokní hudbu Musika Antiq/Aria/, který vyvrcholil provedením Bachovy kantáty “Ich will den Kreuzstab gerne tragen” BWV 56 pro sólový bas, sbor a orchestr. Soubor nahrál několik snímků věnovaných hudbě A.Vivaldiho, G.Händela, W.A.Mozarta, F.I.A.Tůmy a dalších…

V roce 2008 založil instrumentální soubor VENTI DIVERSI ensemble, v němž zůročil své zkušenosti z předchozí spolupráce s umělci ze souboru MA/A/ a se kterým na podzim 2008 vydal své debutové cd s dílem G.Ph.Telemanna “La Putain”, které získalo ocenění The Prague Post “Nejlepší CD roku 2008”. Posledním náhravacím počinem souboru je dvojalbum CD“Liturgický rok”, které obsahuje díla českého skladatele F.X.Thuriho vztahující se k církevnímu liturgickému roku. CD vyšlo v roce 2015.

V roce 2017 založil komorní orchestr Haydn Ensemble, který je zaměřený na hudbu klasicismu. V roce 2018 orchestr natočil CD pro AVI records – Koncerty pro lesní roh bratrů Haydnových v podání Přemysla Vojty.

Martin Petrák je členem několika komorních souborů: Trio DuBois, PhilHarmonia Octet, Juventus Quintet a další.

Od roku 2011 je odborným asistentem Ostravské univerzity – fakulta umění.

Více informací najdete na: www.haydnensemble.com


Fotogalerie

+1 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1252 Koncertů