Martin Petrák

Má široké spektrum zkušeností v interpretaci historické a moderní hudby. Sólové a komorní hře se začal věnovat již v devíti letech, kterou následně rozvíjel pod vedením prof. J. Řezáče (České noneto) na pražské konzervatoři.

Během studií na konzervatoři se zúčastnil v roce 1999 hudebních kurzů Szandora Végha pod vedením fagotisty Sergia Azzoliniho a hobojisty Maurice Bourgua. Následně pokračoval ve studiích na pražské akademii múzických umění ve třídě prof. F. Hermana (Ars rediviva, Česká filharmonie) a J. Seidla (Collegium Musicum Pragenses, Česká filharmonie), kde se začal věnovat poučené  interpretaci pod vedením vynikajícího hudebníka – varhaníka Lukáše Vendla (Harmonia delectabilis).

Po ukončení studií se v roce 2005 stal členem prvního orchestru v České republice České filharmonie.

V roce 2006 založil se zpěvákem Markem Šulcem (Schola Gregoriana Pragenses) instrumentálně – vokální projekt zaměřený na barokní hudbu Musika Antiq/Aria/, který vyvrcholil provedením Bachovy kantáty “Ich will den Kreuzstab gerne tragen” BWV 56 pro sólový bas, sbor a orchestr. Soubor nahrál několik snímků věnovaných hudbě A. Vivaldiho, G. F. Händela, W. A. Mozarta, F. I. A. Tůmy a dalších…

V roce 2008 založil instrumentální soubor VENTI DIVERSI ensemble, v němž zúročil své zkušenosti z předchozí spolupráce s umělci ze souboru MA/A/ a se kterým na podzim 2008 vydal své debutové cd s dílem G. Ph. Telemanna “La Putain”, které získalo ocenění The Prague Post “Nejlepší CD roku 2008”. Posledním nahrávacím počinem souboru je dvojalbum CD “Liturgický rok”, které obsahuje díla českého skladatele F. X. Thuriho vztahující se k církevnímu liturgickému roku. CD vyšlo v roce 2015.

V roce 2017 založil komorní orchestr Haydn Ensemble, který je zaměřený na hudbu klasicismu. V roce 2018 orchestr natočil CD pro AVI records – Koncerty pro lesní roh bratrů Haydnových v podání Přemysla Vojty.

Martin Petrák je členem několika komorních souborů: Trio DuBois, PhilHarmonia Octet, Juventus Quintet a další.

Od roku 2011 je odborným asistentem Ostravské univerzity – fakulta umění.

 


Fotogalerie

+1 fotografie
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1288 Koncertů