Martin Petrák

Martin Petrák oplývá širokým spektrem zkušeností v interpretaci historické i moderní hudby. Již od devíti let se věnuje sólové a komorní hře, kterou následně rozvíjel pod vedením prof. J. Řezáče (České noneto) na Pražské konzervatoři. Během studií na konzervatoři se zúčastnil v roce 1999 hudebních kurzů Szandora Végha pod vedením fagotisty Sergia Azzoliniho a hobojisty Maurice Bourgua. Následně pokračoval ve studiích na pražské Akademii múzických umění ve třídě prof. F. Hermana (Ars rediviva, Česká filharmonie) a J. Seidla (Collegium Musicum Pragense, Česká filharmonie), kde se začal věnovat poučené interpretaci pod vedením vynikajícího hudebníka – varhaníka Lukáše Vendla (Harmonia delectabilis). V bakalářské diplomové práci na HAMU se věnoval studiu vývoje, výroby a raného repertoáru pro barokní fagot. Po ukončení studií se v roce 2005 stal členem prvního orchestru v České republice, České filharmonie.
V roce 2006 založil se zpěvákem Markem Šulcem (Schola Pragensis) instrumentálně-vokální projekt zaměřený na barokní hudbu Musika Antiq[Aria], který vyvrcholil provedením Bachovy kantáty Ich will den Kreuzstab gerne tragen, BWV 56 pro sólový bas, sbor a orchestr. Soubor nahrál několik snímků věnovaných hudbě A. Vivaldiho, G. Händela, W. A. Mozarta, F. I .A. Tůmy a dalších.
V roce 2008 založil instrumentální soubor VENTI DIVERSI ensemble, v němž zúročil své zkušenosti z předchozí spolupráce s umělci ze souboru MA/A/ a se kterým na podzim 2008 vydal své debutové CD s dílem G. Ph. Telemanna La Putain, které získalo ocenění The Prague Post Nejlepší CD roku 2008. Soubor se v průběhu let představil na mnoha prestižních českých i zahraničních festivalech (Lípa Musica, Svatováclavský hudební festival, Ars Antiqua Europae in Via Gothica na Slovensku atd.) s dílem J. S. Bacha (Braniborské koncerty), J. D. Zelenky (Trio sonáty), A. Vivaldiho (Sinfonia), G. Händela (Vodní hudba). Posledním nahrávacím počinem souboru je dvojalbum CD Liturgický rok (2015), které obsahuje díla českého skladatele F. X. Thuriho vztahující se k církevnímu liturgickému roku. Martin Petrák je členem několika komorních souborů: Trio DuBois, PhilHarmonia Octet, Juventus Quintet a další; je také zakladatelem a uměleckým ředitelem jazzového festivalu v Havlíčkově Brodě FESTJAZZ.
Od roku 2011 je odborným asistentem Fakulty umění Ostravské univerzity.

 

Více informací najdete na: www.haydnensemble.com


Fotogalerie

Partneři festivalu

30 let od sametové revoluce – 30 let svobody