VUS Ondráš – Vojenský umělecký soubor

Vojenský umělecký soubor ONDRÁŠ je profesionální umělecké těleso zřizované Ministerstvem obrany ČR se sídlem v Brně. Tvoří jej Orchestr lidových nástrojů, taneční skupina a dívčí sbor. Prostřednictvím hudby, zpěvu a tance představuje divákům umělecky stylizovaný folklor domácích regionů Čech, Moravy a Slezska. Příležitostně zpracovává také příbuzné regiony středoevropské a východoevropské (např. Slovensko, Maďarsko, Ukrajinu či Rumunsko). Kromě práce s lidovým materiálem se Ondráš věnuje i přesahům do jiných hudebně-tanečních žánrů a tvoří autorské pořady.

Soubor působí od roku 1954 a od té doby se rozvinul do dnešní podoby téměř stočlenného kolektivu, který se skládá z profesionální základny doplněné početnou složkou externích členů. Programový záběr nabízí široké spektrum pořadů od menších, čistě doprovodných akcí reprezentativního charakteru, přes výchovná taneční představení pro školy, až po rozsáhlejší formy tanečně-divadelních programů.

Během svého působení vystoupil soubor v mnoha zemích světa. V posledních letech uskutečnil například turné po Japonsku, spolupracoval se státními soubory zemí Visegrádské čtyřky a zúčastnil se světoznámých přehlídek armádních kapel The Royal Edinburgh Military Tattoo ve Velké Británii a The Netherlands Military Tattoo v nizozemském Rotterdamu. Ve spolupráci s českými velvyslanectvími a spojeneckými základnami vystoupil VUS Ondráš v Estonsku, Lotyšsku, Litvě nebo Ázerbájdžánu, dále pak navštívil Slovensko, Belgii, Nizozemsko, Chorvatsko a mnoho dalších zemí.

 VUS Ondráš pravidelně pořádá dvoudenní benefiční cyklus Večery s Ondrášem, kde mají diváci možnost zhlédnout to nejlepší z repertoáru v malebném prostředí nádvoří hradu Špilberk v Brně. V posledních měsících roku, v době adventní, Ondráš tradičně vystupuje po celé republice se sérií koncertů s vánoční tematikou.

Ředitel souboru: pplk. Mgr. Aleš Krkoška
Vedoucí uměleckého úseku: MgA. Lukáš Bednařík

www.vusondras.cz


Fotogalerie

+8 fotografií
K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1279 Koncertů