Vokální oktet Orpheus

Mužský osmičlenný vokální ansámbl byl založen v ukrajinském Lvově roku 2000. Vstupuje bez doprovodu hudebních nástrojů a všichni jeho členové jsou profesionálními zpěváky a hudebníky a také absolventy Vyšší hudební akademie ve Lvově. Jejich různorodé hudební pozadí významně přispívá k hudebnímu výrazu souboru.

Soubor neváhá zabrousit do různých pěveckých stylů. Soustřeďuje se zejména na interpretaci ortodoxních duchovních (liturgických) skladeb, lidových a populárních ukrajinských písní, ale také na původní ukrajinskou hudbu, world music i známé a cappella klasiky. Ansámbl také vystupuje s novými písněmi, jejichž autory jsou samotní členové skupiny. Všechny písně se vyznačují neotřelým aranžmá. Základní linka představení stojí na plném témbru podle nejlepších slovanských tradic. Repertoár souboru kombinuje různé hudební styly sahající od přímočarých a jednoduchých harmonických skladeb se spletitou směsicí hlasů až po vzrušující sóla, při nichž se zbývající členové ansámblu starají o svižnou atmosféru.

Od roku 2001 toto hudební těleso vystoupilo na mnoha scénách na Ukrajině i v zahraničí. ORPHEUS zahájil svou koncertní činnost na začátku roku 2001 v období vánočního adventu na Ukrajině. V červnu toho roku se skupina zúčastnila uvítacího ceremoniálu k příjezdu papeže Jana Pavla II. na jeho oficiální návštěvě Ukrajiny a v říjnu byl ORPHEUS pozván na Mistrovství světa múzických umění, které se konalo v Hollywoodu. První mezinárodní úspěch přišel v červnu 2002, kdy se soubor účastnil Mezinárodního festivalu duchovní hudby v anglickém Coventry, kde zažil mimořádně nadšené ovace jak ze strany diváků, tak i vřelé přijetí ze strany organizátorů festivalu. Po tomto festivalu skupina koncertovala v Holandsku a Německu. V srpnu a září 2002 se ORPHEUS zúčastnil XXV. Mezinárodního folklórního festivalu v polském Wegorzewě a výročního X. Folklórního festivalu v ruském městě Sovetsk (Kaliningradská oblast, v minulosti známý jako Konigsberg).

V květnu 2003 toto hudební uskupení absolvovalo spolu s dětským baletním souborem „Veseli Cherevychky“ ze Lvova koncertní turné po Francii. V červnu téhož roku se soubor zúčastnil dvou Mezinárodních festivalů duchovní hudby 2003 ve švýcarském Bernu a britském Chesteru. V červenci pak vystoupil na Festivalu D’ETE ve francouzském Chaille les Marais pod názvem vokální soubor „Le Kobza de Galicie“ a po tomto festivalu následovalo několik úspěšných koncertů ve francouzském regionu Vendee. V listopadu ORPHEUS uskutečnil další koncertní turné po Francii a v prosinci byl pozván do Holandska v rámci programu Christmas Proms 2003, aby zde vystoupil společně se sborem, dalšími sólisty a orchestrem Christmas Proms. V tomto období ansámbl zpíval v nejvelkolepějších koncertních sálech v Holandsku, včetně amsterdamského Concertgebouw, Nizozemského kongresového centra v Haagu a rotterdamského De Doelen. Koncerty Christmas Proms byly produkovány společností Stardust Theater BV. V roce 2004 ORPHEUS pokračoval ve spolupráci s baletním tělesem „Veseli Cherevychky“, jehož výstupem bylo další koncertní turné po celé Francii (Lille, Paříž, Vendee, Lourdes, Provence). V červenci a srpnu 2004 byl soubor srdečně přivítán na řadě koncertů v regionech Bretaň a Vendee, kde se také zúčastnil dvou festivalů: 5eme Festival d’Ete (Chaille les Marais) pořádaný divadlem Le Jean- Baptiste Theatre de Verdure a festivalového muzikálu „Mer at vie 2004“, který se hrál celých šestnáct měsíců.

V říjnu 2004 se komorní orchestr Orpheus zúčastnil domácího televizního festivalu „Horytsvit“ a v listopadu téhož roku vyjel na svůj první, ale úspěšný koncertní zájezd po Itálii. V prosinci 2004 cestovalo seskupení opět do Holandska, kde vystoupilo na koncertech Christmas Proms 2004 a absolvovalo i několik dalších soukromých koncertů, které se, stejně jako v minulém roce, odehrály v těch nejlepších ve světě i doma proslulých koncertních sálech jako např. v Nizozemském kongresovém centru v Haagu, Concertgebouw v Amsterdamu nebo v De Doelen v Rotterdamu.

V únoru 2005 soubor koncertoval v Itálii, v březnu se pak zúčastnil Mezinárodního festivalu duchovní hudby ve francouzském Lourdes. V květnu odjel na koncertní turné ve Francii spolu s taneční skupinou „Veseli Cherevychky“. V červnu toho roku se ORPHEUS vrátil ze švýcarského Bernu, kde se zúčastnil ICMF 2005. V srpnu téhož roku ansámbl strávil dva týdny ve francouzském Vendee, kde se jeho členové setkali se svými rodinami a přáteli, aby zde uspořádali sérii koncertů. Tato cesta byla organizována sdružením Vendee-Ukraine (v čele s prezidentem Francoisem Blanchetem). V listopadu se soubor vrátil do Itálie a v prosinci absolvoval dlouhé koncertní turné po Francii a Holandsku.

V roce 2006 ORPHEUS pokračuje v koncertní činnosti po Evropě. V dubnu zazářilo seskupení na četných vystoupeních v Neapoli, Římě, Salernu, Bolzanu a v dalších italských městech. V květnu se podělili o pozornost posluchačů na koncertním zájezdu po Francii s dětským baletním tělesem „Les Joyeux Petits Souliers“.
V červnu se pak ansámbl zúčastnil Mezinárodního festivalu duchovní hudby v Chesteru ve Velké Británii a v červenci koncertního turné po Francii, pořádaného francouzskou asociací Vendee-Ukraine. V říjnu navštívil ORPHEUS Polsko, kde se zúčastnil VI. ročníku Festivalu ukrajinských duchovních písní. V prosinci cestoval po Francii a Holandsku, kde vystoupil na mnoha koncertech se speciálním koncertním programem. V roce 2007 byla skupina na třech koncertních turné ve Francii, jednom turné v Holandsku a také se zúčastnila Festivalu duchovní hudby ve Švýcarsku. Na podzim roku 2007 ORPHEUS natočil hudební film na DVD a realizoval velký koncertní projekt „Podzimní rapsodie“, který se uskutečnil dne 27. října 200 ve Lvově.

V roce 2008 se skupina podílela na Vánočním programu „Štědrý večer“ pořádaném Ministerstvem kultury a cestovního ruchu Ukrajiny v Kyjevě a také s tímto Vánočním programem koncertovala v regionu kolem Lvova. Dne 10. března Orpheus zorganizoval charitativní koncertní program věnovaný 194. výročí narození velkého ukrajinského básníka Tarase Ševčenka (divadlo ve Lvově). Během tohoto koncertu proběhla charitativní finanční sbírka pro děti nemocné leukémií. Dne 11. března se skupina zúčastnila koncertu „Jsme vaše děti, Ukrajino“, který uspořádala Národní Kyjevská univerzita kultury a umění a která se konala v Národní koncertní síni UKRAINA v Kyjevě. Tentýž rok ORPHEUS koncertoval ve Francii, Holandsku i Německu. V lednu 2009 ansámbl uspořádal další charitativní koncert, jehož výtěžek byl opět věnován pro děti s leukémií. Dne 24. února uskupení vystoupilo na veřejném koncertu, který měl za úkol představit dílo současného skladatele O. Saratskije, který se konal v sídle Národního ukrajinského filharmonického orchestru.

Na počátku roku 2010 Orpheus vystoupil v ukrajinském televizním pořadu „Ukrajina hledá talent“. V červenci 2010 byl soubor oceněn medailí sv. Mikuláše, která mu byla udělena jeho svátostí patriarchou Kyjevské a ukrajinsko-ruské ortodoxní církve Filaretem v ukrajinském Kyjevě za významné přispění k rozvoji a propagaci duchovní hudby na Ukrajině a v zahraničí. V listopadu toho roku ansámbl oslavil desáté výročí svého založení uvedením nového programu „Historie hudby“ v Divadle národní opery ve Lvově.

V srpnu 2011 se ORPHEUS zúčastnil velkolepých oslav 20. výročí nezávislosti Ukrajiny (Lvovská Národní opera a baletní scéna divadlo opery). Mimo těchto velkých společenských akcí ORPHEUS pořádá na vyžádání koncerty po celé Ukrajině a v regionu Lvova.

V roce 2006 ORPHEUS uspořádal ve Lvově dva charitativní koncerty. Výtěžky z obou koncertů šly na konto nemocnice pro děti s nemoceni krve a dětského rehabilitačního centra „Dzerelo“. ORPHEUS také často vystupoval na různých soukromých akcích a při významných událostech a oslavách různých firem a organizací. ORPHEUS se také pravidelně zpívá na nedělních bohoslužbách a během Vánočních slavností pořádá řadu představení ve lvovském regionu se speciálním vánočním programem.

V červenci 2001 soubor vydal své první demo CD, ale už v červenci následujícího roku vydal další s názvem „Ukrajinská duchovní hudba a vánoční písně“.
V listopadu 2003 ORPHEUS nahrál CD „Populární ukrajinské písně“, které nahrávací společnost Mirasound vydala v prosinci téhož roku.

V září 2004 soubor nahrál svůj třetí disk se stejnou společností s populárními světovými hudebními hity. Toto CD s názvem „Lev dnes v noci spí“ bylo vydáno v Holandsku v prosinci 2004. V závěru roku 2007 Orpheus natočil a vydal svůj první film na DVD „Písně od srdce“. V srpnu 2010 ansámbl vydal nové album pod názvem „Lenta za Lentoju“ a v roce 2011 pak i dvoudílné DVD „Výroční koncert“.
V roce 2013 Orpheus realizoval projekt „Let’s Swing Together“ a nahrál i živé dvoualbum z koncertu pod stejnojmenným názvem. V roce 2017 vydal nové CD ortodoxní duchovní hudby.

Vděčnost a důvěra posluchačů dodává ansámblu víru ve správně zvolený směr, který stojí na klasických vokálech a tradicích ukrajinského zpěvu.

Více informací najdete na: www.orpheus.com.ua

 

K dnešnímu dni jsme pro Vás zorganizovali 1284 Koncertů